сряда, 27 ноември 2024 г.

За храната

 Учениците от клуб "Лидери в действие" с ръководител Милена Иванова представиха образователна инициатива, свързана с Европейската седмица за намаляване на хранителните отпадъци. Те анализираха резултатите от проучване, насочено към пазара на храна и храненето в домакинствата. В рамките на инициативата беше показан филм, който илюстрира проучването на пазара и заведенията за хранене в нашия град.

Европейската седмица за намаляване на хранителните отпадъци е важна инициатива, която цели да повиши осведомеността за проблема с разхищението на храна и да насърчи устойчиви практики. Всяка година в Европейския съюз се генерират над 59,2 милиона тона хранителни отпадъци, което представлява около 132 кг на човек. Тези отпадъци имат значителни икономически и екологични последици, включително емисии на парникови газове и загуба на ресурси.
Проучването, проведено от учениците, разкрива важни аспекти на потребителските навици и предизвикателствата, свързани с намаляването на хранителните отпадъци в домакинствата. Те предложиха практически съвети за по-ефективно планиране на покупките, правилно съхранение на хранителните продукти и използване на остатъците от храна. Филмът, който съпътстваше инициативата, предостави визуален поглед върху местния пазар и заведенията за хранене, подчертавайки добрите практики и областите, където има нужда от подобрение. Тази инициатива е отличен пример за ангажираността на младите хора в решаването на глобални проблеми и за значението на образованието в изграждането на устойчиво бъдеще. Лидери в действие - Калина, Аслъ, Савина, Виктория, Борислава, Галин, Джанай, Мелани, Виктория, Седеф, Хамиде, Симеон и Петра.https://www.youtube.com/watch?v=mDo0wq3aBOw

































понеделник, 4 ноември 2024 г.

Участие във форум "Ключ към иновациите"

 Днес, 4 ноември, в зала „Сава Доброплодни“ на НЧ „Добри Войников - 1856“ в Шумен се проведе Образователен форум за обмяна на педагогически практики „Ключ към иновациите“. Събитието бе организирано от Фондация „Образователни хоризонти“. Партньори и съорганизатори на форума бяха Община Шумен, Регионално управление на образованието - Шумен и НЧ „Добри Войников - 1856“. Форумът бе открит от доц. д-р Виктория Ковчазова – зам.-кмет по „Образование и култура“ в община Шумен и преподавател в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски“.

СУ „Панайот Волов“ представи в две от категориите „Проектно-базирано обучение“ и „Обучение чрез преживяване“ своите добри педагогически практики. Учене чрез преживяване в начален етап (3. и 4. клас) представи г-жа Анелия Янева, а Дарина Димитрова, ученичка от 5. клас, сподели своите преживявания от обучението по време на проектните седмици. Добри практики, свързани с проектно-базирано обучение за учениците от 5. – 7. клас, представи г-жа Милена Иванова. Симеон Йорданов, ученик от 8. клас, сподели своя опит, знания и умения, свързани с менторството, което се използва по време на проектните седмици по проект „Иновативно училище“.

Форумът завърши с раздаване на сертификати за обмяна на педагогически практики „Ключ към иновациите“. Благодарим за възможността да представим нашите иновативни педагогически практики на г-жа Антония Димитрова, директор на Фондация „Образователни хоризонти“, и нейния екип от преподаватели в ШУ „Епископ Константин Преславски“.